“The Red Pill”, z ang. “Czerwona Pigułka” to film dokumentalny autorstwa Cassie Jaye o amerykańskim Men’s Rights Movement (ruchu na rzecz praw mężczyzn) i w ogóle o tematyce dyskryminacji mężczyzn.
Zanim przejdę do tematyki filmu pozwolę sobie wspomnieć jego niesamowitą genezę. Otóż jego autorka, Cassie Jaye będąca feministką, przeglądała sobie strony internetowe szukając w Google informacji o “rape culture”. Przypadkiem natrafiła na portal A Voice for Men, czyli czołowy portal MRA na temat dyskryminacji i praw mężczyzn. Treści artykułów zaintrygowały ją na tyle, że postanowiła się spotkać z działaczami MRA w cztery oczy i nagrać z nimi serię wywiadów. Tu warto podkreślić, że Cassie była z początku do nich w sposób skrajny uprzedzona. Sądziła że są oni grupą nienawidzących kobiet mizoginów, bo tak zawsze wmawiano jej w kręgach feministycznych, w których się obracała.
Tymczasem poznała zupełnie normalnych ludzi, przedstawiających konkretne argumenty jak to ilu mężczyzn rocznie popełnia samobójstwo, jak duży odsetek stanowią mężczyźni wśród bezdomnych, jak dyskryminuje się ojców, jak mężczyźni praktycznie nie mają na nic wpływu w kwestii praw reprodukcyjnych, jak wrabia się mężczyzn w ojcostwo, a nawet w wychowanie nieswoich dzieci. Jak wykorzystuje się fałszywe oskarżenia o gwałt/przemoc przeciwko mężczyznom. Jak wielu facetów pracuje w najtrudniejszych zawodach i ulega wypadkom w pracy, jak znaczną część mężczyźni stanowią wśród ofiar wojen, jak lekceważy się męskie ofiary przemocy domowej i ofiary gwałtów. Jak mężczyźni dostają wyższe wyroki za to samo przestępstwo co kobiety i wiele innych spraw.
Autorka była zaskoczona, nie spodziewała się, że produkcja filmu tak mocno podważy jej dotychczasowe poglądy. W filmie pomiędzy scenami wywiadów widzimy również video-pamiętnik Cassie gdzie opisuje swoje refleksje, spostrzeżenia i wahania. Widać w nich dużo emocji i chęć dotarcia do prawdy. Dlatego postanawia badać temat dalej.
Żeby było uczciwie, postanawia również przeprowadzić szereg wywiadów ze znanymi działaczkami (i działaczami) feministycznymi aby przedstawić argumenty przytaczane przez MRA i pozwolić im się do nich ustosunkować. Spotyka się również z kobietami popierającymi i wspierającymi MRA. Każda ze stron ma prawo przedstawić swoje racje. Film jest godny uwagi także dlatego, że abstrahując od tematyki jest zrobiony bardzo profesjonalnie i rzeczowo, zawiera ogromną ilość faktów, danych, informacji, oraz mamy w nim wywiady z ludźmi z każdej strony barykady. Są tu działacze MRA jak Warren Farrell, Paul Elam, Harry Crouch czy Fred Hayward, feministki jak Katherine Spillar, Chanty Binx (znana jako Big Red), Darrah De Jour, męscy feminiści jak Michael Kimmel, kobiety w kręgach MRA: Erin Pizzey, Karen Straughan czy kobiety z Honey Badger Brigade.
Im dalej w las, tym Cassie coraz bardziej zaczyna rozumieć działaczy na rzecz praw mężczyzn i problemy dotyczący dyskryminacji mężczyzn, dlatego tytuł filmu nawiązuje do czerwonej pigułki, metafory wyjścia z Matriksa. Autorka swoją przygodę z kręceniem filmu nazywa również “podróżą do króliczej nory”, stąd na plakacie mamy wizerunek kobiety wpadającej do dołu.
Trailer filmu:
Odbiór filmu
Film “The Red Pill” spotkał się z dwojakim odbiorem: jednym bardzo pozytywnym i drugim bardzo negatywnym. Zacznę od tego drugiego.
Negatywny odbiór wypłynął oczywiście ze strony środowisk feministycznych i sprzyjającym im mainstreamowych mediów. Film był nazywany “kontrowersyjnym” kiedy jeszcze był w fazie jego tworzenia. Na samym filmie można zobaczyć, że feministki w rozmowie nie są w stanie w sposób merytoryczny odeprzeć argumentów męskich działaczy. Kiedy film został już ukończony, zaczęło się jego bojkotowanie i to najczęściej przez osoby, które jak same przyznają nigdy go nie oglądały. To właśnie tak negatywny odbiór ze strony feministek sprawił, że Cassie Jaye przestała być feministką, zdała sobie sprawę, że feminizm nie oznacza żadnego równouprawnienia. Poniżej opisuje swoją historię:
Jednocześnie jednak film spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem internautów i ludzi, którzy go widzieli. Na IMDb ocena wynosi całe 8,5; na Filmwebie 7,8. W necie można znaleźć mnóstwo pozytywnych komentarzy na jego temat. Cassie dostała również duże wsparcie ze strony wielu blogerów i youtuberów w promowaniu swojego dzieła.
Film doczekał się także wielu nagród:
Louisiana International Film Festival: “Best Documentary Feature”; Idyllwild International Festival of Cinema: “Best of Festival”, “Excellence in Directing a Documentary”, “Excellence in Producing a Documentary”; Digital Hollywood Conference: “Women In Film”.
Cassie Jaye w TEDx Talks:
Commenti