top of page
  • Zdjęcie autoraLudomir

Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce


mężczyźni podający sobie ręce

W dniu 20 kwietnia 2024 r. w Krakowie odbył się pierwszy w Polsce Kongres Mężczyzn. W tym tekście powiem parę słów o tej inicjatywie.


Kongres Mężczyzn - o co w tym chodzi?


Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Chłopców i Mężczyzn. Na stronie głównej Kongresu, możemy przeczytać, że jego deklaracja to domaganie się:


  1. Równości emerytalnej

  2. Równości w dostępie do edukacji

  3. Profilaktyki zdrowotnej dla mężczyzn

  4. Jednakowego obowiązku obronnego z elastycznymi formami jego realizacji

  5. Zrównania praw ojców i matek wobec prawa i instytucji publicznych

  6. Równego traktowania mężczyzn i kobiet przez wymiar sprawiedliwości


Czyli w skrócie jest to domaganie faktycznego równouprawnienia płci, z uwzględnieniem także praw mężczyzn i problemów dotyczących mężczyzn. Każdy kto zgadza się z tymi postulatami, może podpisać w tym celu petycję dostępną online.


Jeśli chodzi zaś o sam przebieg kongresu, odbyły się cztery panele dyskusyjne: Edukacja, Ojcostwo, Zdrowie, Organizacje męskie, plus jeden panel satyryczny Adama Małczyka – Wyspa mężczyzn w morzu kobiet.


Uczestnicy Kongresu Mężczyzn to m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Chłopców i Mężczyzn: Jakub Chabik, Michał Gulczyński, Waldemar Domański; Michał Jasiewicz - prezes Fundacji Kocham Cię Tato; Przemysław Koziński - prezes organizacji Szczyty Alienacji Rodzicielskiej ; Marcin Grudzień z Fundacji Masculinum; dr Michał Bomastyk - prezes Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom; Sabina Żurek z Fundacji Kapitan Światełko, Kamil Błoch z Grupy Performatywnej Chłopaki; Dariusz Kecler - psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta; prof. Piotr Chłosta - urolog.


Poniżej możemy zobaczyć mały skrót z tego kongresu:



Reakcje na Kongres Mężczyzn


Reakcje były oczywiście zarówno pozytywne, jak i negatywne. Za negatywnymi stała część feministek: Magdalena Środa, Krystyna Romanowska, Katarzyna Szumlewicz. Trudno było jednak znaleźć jakąś merytorykę, głównie było to po prostu wyśmiewanie samej inicjatywy. Co więcej, krytykowały one Kongres zanim jeszcze w ogóle się zaczął.


Kongres Mężczyzn został za to odebrany całkiem pozytywnie w mediach. Przykładowe artykuły: Spidersweb, Polityka.pl, Gazeta Krakowska, Do Rzeczy, Kultura Liberalna, Gazeta Wyborcza (nie sugerujcie się clickbaitowy tytułem), TVP Kraków.


Warto też nadmienić, że całe wydarzenie zostało objęte patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page