Powszechność samobójstw wśród mężczyzn
- Ludomir
- 21 sty 2018
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 28 paź 2022

Według statystyk policyjnych z roku 2016, w Polsce w ciągu roku samobójstwo popełnia około 5,4 tys. osób, z czego około 4,6 tys. stanowią mężczyźni. Mniej więcej 86% samobójców jest płci męskiej. Z czego to wynika? Postaram się to przeanalizować w dzisiejszym wpisie.
Przyczyny samobójstw mężczyzn w Polsce
Największy zbiór danych co do dokładnych przyczyn samobójstw udało mi się znaleźć w artykule na portalu Polki.pl. Zawiera on niestety trochę starsze dane, bo z lat 2006-2010. Ale myślę, że rok 2010 to nie są jakieś bardzo odległe czasy, więc spokojnie można się nad tym pochylić.
Zacznijmy od tego że główne przyczyny samobójstw ogólnie to kolejno:
1. Choroba psychiczna 2. Nieporozumienia rodzinne 3. Choroba przewlekła 4. Zawód miłosny 5. Warunki ekonomiczne 6. Nagła utrata źródła utrzymania 7. Śmierć bliskiej osoby
Jednak u samych mężczyzn to właśnie nieporozumienia rodzinne wskakują na pierwsze miejsce, wyprzedzając choroby psychiczne (w tym wypadku chodzi głównie o depresję). To właśnie problemy rodzinne najczęściej prowadzą mężczyzn do targnięcia się na swoje życie. W dodatku z tego powodu mężczyźni zabijają się mniej więcej 4,5 razy częściej niż kobiety. Nietrudno to połączyć z lekceważeniem męskich ofiar przemocy domowej jak i dyskryminacji mężczyzn w sądach rodzinnych.
Nie tylko w Polsce, przewaga męskich samobójstw to zjawisko globalne
Przykładowa infografika na podstawie danych WHO z 2012 r.:

Co do powszechności samobójstw i ich przyczyn wśród mężczyzn na zachodzie polecam świetną prezentację przygotowaną przez prof. Janice Fiamengo, doszczętnie obalającą feministyczne mity w tej sprawie:
Kommentare