top of page
Zdjęcie autoraLudomir

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe - czy to przywrócenie poboru tylnymi drzwiami?

Zaktualizowano: 23 sty 2023


Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe

Na początku grudnia 2022 r. wielu internautów zaintrygowała informacja od jednego z użytkowników Wykopu. Otóż jako zwykły cywil, który nigdy nie miał nic do czynienia z wojskiem dostał powołanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe, które miały trwać 33 dni i zostać zakończone przysięgą wojskową.


Początkowo niektórzy mieli wątpliwości, czy to nie jest fake albo jakaś pomyłka. Jednak pojawiły się inne osoby, które również dostały takie wezwania. Co więcej szef WCR w Sieradzu ppłk Daniel Jurewicz, z którego zostało wysłane wezwanie potwierdził, że wysyłają takie wezwania nawet osobom, które nie miały z wojskiem nic wspólnego. A także to, że ćwiczenia mają trwać ponad 30 dni, w tym konkretnym przypadku 33 dni i zostać zakończone przysięgą wojskową. Dodał nawet wprost, to że ktoś nigdy nie był w wojsku nie oznacza, że do niego nie trafi, a ten element służby wojskowej (ćwiczenia) jest obowiązkowy. Całość wypowiedzi pana ppłk można odsłuchać pod linkiem.


I co dalej?


Temat został następnie podchwycony przez media i wywołał niemałe poruszenie, zwłaszcza wśród internautów. Cała sprawa to wynik niedawnej nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. Wprowadziła ona rozróżnienie na aktywną i pasywną rezerwę. Do pasywnej rezerwy zaliczają się wszyscy, którzy przeszli przez kwalifikację wojskową, czyli w praktyce wszyscy mężczyźni i niektóre kobiety (po kierunkach medycznych, psychologicznych i weterynaryjnych). Wiek do którego można zostać powołanym na ćwiczenia to 55 lat.


Ustawa przewiduje, że rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe:

  • jednodniowe,

  • krótkotrwałe do 30 dni bez przerwy,

  • długotrwałe do 90 dni bez przerwy,

  • rotacyjne, łącznie do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego.


Za tą ustawą głosowały wszystkie partie, tylko 5 posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.


O ile politycy generalnie nabrali wody w usta w tym temacie, głos postanowiła zabrać Anna Maria Żukowska z Lewicy. Zaczęła bronić obowiązkowych ćwiczeń, a nawet poboru do wojska:


Anna Maria Żukowska o służbie wojskowej

Kiedy ludzie na Twitterze weszli z nią w dyskusję zaczęła pogrążać się coraz bardziej. Gdy jeden z użytkowników napisał, że nie chciałby być mięsem armatnim, odpowiedziała mu, że "nikt nie chce, ale czasami trzeba".


Anna Maria Żukowska o mięsie armatnim

Na obawy młodego geja, odpowiedziała, że "w wojsku wszystkim jest ciężko".


Anna Maria Żukowska o gejach

Podzieliła też ludzi na Obywateli i obywateli, obrażając tym samym uchodźców wojennych.


Anna Maria Żukowska o obywatelach

Kiedy zarzucono jej hipokryzję, stwierdziła, że nigdy nie mówiła, że mężczyźni mają nie odzywać się w sprawie aborcji, co okazało się zwyczajnie nieprawdą.


Anna Maria Żukowska kłamstwo

Protest antypoborowy, złagodzenie stanowiska i ważna opinia prawna


Przeciwko obowiązkowym ćwiczeniom wojskowym dla cywili i wprowadzaniem poboru tylnymi drzwiami (przez przymusową przysięgę wojskową) został zorganizowany protest antypoborowy. W Warszawie nie wyszło to najlepiej, jako że osoba odpowiedzialna za zgłoszenie protestu nie dopełniła stosownych formalności. Za to udało się zorganizować dwa takie protesty: w Krakowie, i we Wrocławiu. Oba zorganizowane przez partię Libertarianie, na obydwu było po kilkadziesiąt osób.


Jeszcze przed tymi protestami, ale już po wyraźnym poruszeniu w internecie szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś podczas briefingu prasowego udzielił wyjaśnień dotyczących powoływania na ćwiczenia rezerwy pasywnej w 2023 r. Ćwiczenia wojskowe mają być głównie dla aktywnej rezerwy. Z pasywnej rezerwy mają być brani tylko przedstawiciele wybranych zawodów jak medycy, informatycy, kierowcy. Dla nich ćwiczenia mają trwać 2 dni i odbywać się w weekendy. Na takie ćwiczenia ma zostać powołanych około 3 tys. osób.


Z kolei wykopowicz, który dostał wezwanie na ćwiczenia wojskowe przez WCR w Sieradzu zdołał uzyskać odwołanie od tej decyzji.


Ważnej opinii prawnej publicznie udzielił prawnik Artur Woźniak. Przede wszystkim żołnierz w rezerwie pasywnej to nie osoba w pasywnej rezerwie. Jeśli ktoś przeszedł tylko przez kwalifikację wojskową może dostać co najwyżej wezwanie do WCR w celu uzupełnienia danych i dostać pytanie czy chce wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych. Można się na to zgodzić lub nie. Osoba w pasywnej rezerwie nie musi brać udziału w ćwiczeniach wojskowych, może wziąć w nich udział, ale tylko dobrowolnie.


Zamiast fuszerki potrzebna prawdziwa reforma


Wojsko Polskie od lat potrzebuje reformy. Nie bez powodu w armii funkcjonuje powiedzenie "kto był w wojsku w cyrku się nie śmieje". W dodatku same ćwiczenia dla żołnierzy rezerwy często są kiepskiej jakości. Więcej na temat w artykule oraz w tym filmie. I właśnie w tych kwestiach potrzebne są reforma i zmiany na lepsze.


108 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page