top of page
  • Zdjęcie autoraLudomir

Obalamy feministyczne mity: W bajkach i kreskówkach brakuje silnych i mądrych żeńskich postaci

Zaktualizowano: 22 paź 2022


Żeńskie postacie w bajkach i kreskówkach

Dziś pozwolę sobie obalić mit, który swego czasu dosłownie rozłożył mnie na łopatki. Otóż jak się dowiedziałem, niektóre feministki są zdania, że w bajkach, kreskówkach czy serialach dla młodzieży nie ma, albo jest jakoś skrajnie mało silnych, charakterystycznych czy inteligentnych postaci płci żeńskiej. Jak pierwszy raz o tym usłyszałem, pomyślałem sobie, że ja chyba spędziłem dzieciństwo i okres nastoletni na jakieś innej planecie, bo potrafię bez problemu wymienić całą galerię takich postaci. Że już nie wspomnę, że współcześnie staje się wręcz modne, aby takie postacie promować.

Przykłady charakterystycznych żeńskich postaci

“Muminki” – Mała Mi


W “Muminkach” bardzo charakterystyczną postacią, wprowadzającą dużo humoru jest niejaka Mała Mi. Co prawda feministka mogłaby tu podnieść zarzut, że jest przedstawiana jako osoba o złośliwym charakterze. Jednak pomimo złośliwości Mała Mi jest raczej postacią pozytywną, w zasadzie nikogo nie krzywdzi, jest typem ekscentrycznej indywidualistki o pozytywnym nastawieniu do życia. “Atomówki”

Główne bohaterki to trzy dziewczynki obdarzone supermocą, walczące ze złem, przestępczością, ratujące ludzi z różnych opresji.

“Mroczne przygody Billy’ego i Mandy” – Mandy


Tytułowy Billy to dobry chłopak, ale jest strasznie głupkowaty. W przeciwieństwie do Mandy, która jest bystra, sprytna i ma bardzo silny charakter.

“Pora na przygodę”

Co prawda głównymi bohaterami są postacie męskie, czyli człowiek Finn i pies Jake. Ale jednocześnie w większości królestw rządzą postacie kobiece, czyli królewny. W dodatku w najważniejszym z królestw, czyli Słodkim Królestwie rządzi niejaka Królewna Balonowa, która poza byciem władcą jest również naukowcem i najmądrzejszą postacią w całej kreskówce. W serialu możemy odnaleźć również inne ciekawe żeńskie postacie takie jak np. wampirzyca Marcelina.

“Xena: Wojownicza księżniczka”

Serial dla młodzieży o wojowniczce Xenie osadzony w greckiej mitologii. Xena to swego rodzaju żeński odpowiednik Herkulesa. Po raz pierwszy pojawiła się właśnie w jednym z odcinku serialu “Herkules”. Postać tak spodobała się widzom, że producenci zdecydowali się zrobić spin off z Xeną w roli głównej. “Inspektor Gadżet” – Penny

Tytułowy Gadżet jest detektywem posiadając fajne gadżety, który jednak jest mocno nierozgarnięty. W rzeczywistości wszystkie sprawy zakulisowo rozwiązuje jego genialna siostrzenica Penny, posiadająca smykałkę do rozwiązywania zagadek kryminalnych i korzystania z nowoczesnej technologii.

“Odlotowe agentki”

Głównymi bohaterkami są trzy nastolatki, ratujące świat jako agentki działające w tajnej organizacji, której zadaniem jest ochrona ludzkości. “Czarodziejka z Księżyca”

Japońskie anime, w którym główne bohaterki to nastolatki walczące ze złem jako Sailor Senshi (czarodziejki, wojowniczki). “Pocahontas” (film animowany)

Główna bohaterka to Indianka wprowadzająca angielskiego żołnierza Johna Smitha w świat Indian. “Mulan”

Kolejny film animowany od Disneya. Akcja toczy się 2 tysiące lat temu, podczas najazdu Hunów na Chiny. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna o imieniu Mulan, która w przebraniu mężczyzny postawia zastąpić schorowanego ojca, gdy ten dostaje wezwanie do wojska.

“Pipi Lansztrung”


Postać z powieści szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren oraz licznych filmowych i serialowych ekranizacji. Jest to samotna 9-letnia dziewczynka, której matka umarła, a ojciec kapitan zaginął na morzu. Jednak doskonale radzi sobie sama bez pomocy dorosłych, jest przedstawiana jako “najsilniejsza dziewczynka na świecie z torbą pełną złotych monet”.

Przykłady z bohaterami zbiorowymi


A teraz trochę przykładów, gdzie występuje bohater zbiorowy, w skład którego wchodzą zarówno postacie męskie, jak i żeńskie. “Gumisie”


Wśród tytułowych gumisiów można odnaleźć zarówno postacie męskie jak i żeńskie. Podobnie jest wśród bohaterów ze świata ludzi, jest Kevin, jest i księżniczka Kala.

“Power Rangers”

Na tytułowych “wojowników mocy” składają się zarówno chłopaki, jak i dziewczyny. “Shrek”


Tu mamy całą gamę zarówno męskich, jak i żeńskich postaci, a w dodatku całą mieszankę postaci z różnych bajek. “Kryptonim: Klan na drzewie”


Głównymi bohaterami są dzieciaki tworzące tajną organizuję walczącą o “wyzwolenie dzieckości”. W ekipie mamy zarówno chłopców jak i dziewczęta. Przywódcą piątki bohaterów jest chłopak, czyli Numer 1, ale nad sobą ma jeszcze wyższe dowództwo, w skład którego wchodzą i chłopaki i dziewczyny.

“Yattaman”


Pozytywnymi bohaterami są tu dwójka przyjaciół Gan-chan (facet) i Janet (kobieta), którzy wspólnie starają się udaremnić plany bandy złoczyńców – Drombo (którzy swoją drogą też tworzą skład męsko-damski, dwóch mężczyzn i kobieta). “Bionicy” (“Bonic Six”)


Serial animowany o rodzinie, której członkowie zostali obdarzeni różnymi bionicznymi mocami. W skład zespołu wchodzi ojciec (Bionic-1), matka (Bio-matka), syn (Siłacz), córka (Szybka), adoptowany syn (IQ) oraz przyjaciel rodziny (Karateka).

Oczywiście takich postaci można by jeszcze wymienić wiele, zachęcam do podawania w komentarzach waszych własnych przykładów.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page